WSTRZYMANIE NABORU WNIOSKÓW
z dniem 23.08.2019 godz. 23:59
10 grudnia 2018
MBA, czyli Masters of Business Administration, to elitarne studia podyplomowe, skierowane przede wszystkim do menedżerów, pragnących rozwinąć swoje kompetencje biznesowe. Program studiów obejmuje zarówno przekaz wiedzy teoretycznej, jak i doskonalenie praktycznych umiejętności. Dyplom MBA to nowe horyzonty zawodowe. Absolwenci studiów menedżerskich bez problemu orientują się w zagadnieniach dotyczących ekonomii, finansów, zarządzania przedsiębiorstwem i zasobami ludzkimi, a także potrafią prowadzić negocjacje i aplikować nowatorskie rozwiązania. Dzięki swoim kompetencjom, osoby po studiach MBA są grupą niezwykle cenioną na rynku pracy. Przekłada się to bezpośrednio na ich zarobki, które przeciętnie są nawet trzykrotnie wyższe niż u pracowników posiadających jedynie dyplom magistra. Na studia menedżerskie mogę zdecydować się nie tylko kandydaci doświadczeni w zarządzaniu, ale także każdy, kto planuje zmiany w swoim życiu zawodowym i chciałby wkroczyć na ścieżkę menedżerską.
Koszt studiów MBA
Podyplomowe studia menedżerskie należą do najdroższych programów edukacyjnych. W Polsce za rok nauki na studiach MBA trzeba zapłacić minimum kilkanaście tysięcy złotych. Zróżnicowanie cenowe jest duże, ponieważ na koszt studiów składa się szereg różnorodnych czynników, takich jak: czas trwania nauki, zakres kształcenia, prestiż uczelni czy możliwość zdobycia doświadczenia za granicą. Najdroższe studia odbywają się na uczelniach współpracujących program studiów z ośrodkami zagranicznymi i mogących poszczycić się wybitną kadrą dydaktyczną. Takie studia MBA to wydatek nawet ponad 100 tysięcy złotych. Według brytyjskiej organizacji QS światowym liderem wśród ośrodków oferujących studia menedżerskie jest Harvard Business School – dwuletni kurs kosztuje tutaj ok. 200 tysięcy dolarów.
Finansowanie studiów
„Skąd zdobyć pieniądze na studia?” – to pierwsze pytanie, które pojawia się w kontekście podjęcia studiów MBA, gdy nie posiada się wystarczających środków własnych na pokrycie kosztów nauki. Rozwiązań jest kilka. Do często praktykowanych należy zwrócenie się o dofinansowanie do pracodawcy. Takie możliwości nie są jednak dostępne dla wszystkich i wiążą się z dodatkowymi wymaganiami, na przykład z koniecznością podpisania umowy lojalnościowej z firmą.
Innym rozwiązaniem, cieszącym się coraz większą popularnością, to pożyczki na kształcenie. O taką pożyczkę wnioskuje się indywidualnie i można ją otrzymać nawet w przypadku, gdy nie wykazuje się dochodu (zabezpieczenia udzielają wtedy osoby trzecie). Czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku to maksymalnie trzy tygodnie, a wszystkie formalności ograniczone są do minimum. O pożyczkę można wnioskować nawet na kilka miesięcy przed terminem planowanego rozpoczęcia studiów, a także w przypadku studiów już trwających, ale nieopłaconych jeszcze w całości. Do szczególnie korzystnych należą te programy, które oferują nieoprocentowane pożyczki na kształcenie, np. Projekt Open.